Bstock.lv – Birkenstock veikala mājas lapa

Ja Jums kaut reizi ir bijuši īsti Birkenstock, tad Jūs jau visu zināt paši.  Ja Jūs par Birkenstock dzirdat pirmo reizi, tad Jums ir laiks sākt mācīties staigāt! Staigāt ērti.

Jau vairāk kā 230 gadus slavenais vācu Birkenstock pasaulē pazīstams kā kāju komforta karalis.
Komfortu ir grūti aprakstīt. Tā ir lieta, ko vieglāk sajust – ieslidiniet kājas Birkenstock sandaļu pārī, piemēram, pēc saspringtas dienas, valkājot augstpapēžu kurpes, apavus ar spiciem purngaliem, šauras laiviņas vai iešļūcenes ar pilnīgi plakanu zoli. Vai pamēģiniet parastajos apavos visu dienu nostāvēt aiz letes vai pie plīts, veikt pamatīgu iepirkšanās tūri pilsētā vai pārgājienu brīvā dabā – un to pašu izdarīt ar Birkenstock kājās. Nu, kā?

Birkenstock sandaļu, tupeļu, pludmales apavu un bērnu apavu noslēpums ir savā ziņā vienreizīga iekšzoles forma. Tā veidota, atspoguļojot veselīgas pēdas izliekumu, tāpēc Birkenstock apavos ir tik ērti staigāt vai stāvēt, pat, ja Jums tas jādara stundām ilgi.
Kurpēs ar papēžiem 50 % ķermeņa svara balsta pēdas priekšpuse un lielais īkšķa kauls, 50 % – papēdis. Tas rada ikru muskuļu krampjveida saraušanos, un pēdas priekšējie un vidusdaļas kauli tiek pakļauti pārmērīgai spriedzei. Jūsu mugurkauls, staigājot šādos apavos, neizbēgami ieņem nedabiski izliektu pozu.
Tāpat vairumā kurpju modeļu purngali ir par šauru – tie sāpīgi saspiež pirkstus, savieto pēdu nepareizā stāvoklī un uzberž tulznas. Rezultāts mēdz būt sāpīgs, vai ne?

Birkenstock apavos 90 % Jūsu ķermeņa svara balstās uz pēdas aizmugurējo daļu, it īpaši uz spēcīgo papēža kaulu. To sedz izturīga aizsargaudu kārta, kas kā dabisks amortizators, līdzīgi polsterim, mazina spertā soļa radīto triecienu. Birkenstock ir pietiekami plati, lai Jūsu pēdas soļojot spētu brīvi kustēties. Savukārt purngala iedobes palīdz pirkstiem atrasties savā dabiskajā pozīcijā un veidot normālu apļveida soli.

Zoles pacēlums, kas atbilst anatomiski pareizai pēdas velvei, nodrošina vajadzīgo atbalstu stāvot un pareizu svara pārnešanu soļa laikā.
Rezultātā Jūsu ikru muskulatūra atslābst, pēdas kauli un muskuļi darbojas tā, kā Māte Daba to iecerējusi, un arī Jūsu ķermenis ieņem dabisku stāju – Jums ir tik ērti, kā staigājot basām kājām zaļā zālē.

Bērnu apavu zoles veidotas nevis kā samazināta pieaugušo zoles kopija, bet gan pielāgojot velvējumus īpaši bērnu pēdas anatomijai. Lai pēda augtu un attīstītos veselīgi, zoles forma ir līdzīga mazās pēdiņas nospiedumam smiltīs.
Patentētas formas papēža iedobe fiksē papēdi un neļauj solī potītes locītavai izlēkt no vietas. Elastīgais, atsperīgais garenvirziena pacēlums liek pēdai perfekti iegult kurpē un pareizi balsta ķermeņa svaru. Tādējādi bērns automātiski mācās pareizi spert soli, lai vēlāk sliktas gaitas dēļ viņa kurpēm neveidotos nošķiebti papēži. Pirkstu daļas pacēlumi nodrošina atsperīgu soli, veselīgu asinsriti pēdā, pēdas un ikru muskuļu treniņu. Augstās zoles malas, līdzīgi kā pieaugušo kurpēs, aizsargā pēdu un pirkstus no ievainojumiem.

Un ir vēl kas! Birkenstock gan savā dzimtenē Vācijā, gan visā pasaulē simbolizē visaugstākās kvalitātes apavus, kas izgatavoti, veltot pienācīgu uzmanību ikkatrai detaļai. 1990. gadā Birkenstock sandaļu modelis „Arizona” ASV tiek atzīts par „Gada labāko apavu” („Shoe of the Year”). 2004. gadā līdzīgu balvu Birkenstock saņem Anglijā kā atzinību par laika pārbaudi izturējušo dizainu un apaviem, kas piemēroti ikviena vecuma, dzimuma un dzīvesstila ļaudīm. Tomēr lielākā uzslava, ko saņem Birkenstock apavi, ir klientu atzinība – klasiskie Birkenstock modeļi tiek ražoti jau vairāk kā 30 gadu un joprojām ir valkātāju pieprasīti.
Un arī Jūs variet rēķināties, ka savu Birkenstock pāri valkāsiet gadiem ilgi.

Pirmkārt, tā izgatavošanā izmantoti īpaši izturīgi materiāli: 3 mm bieza, sevišķi lokana viengabalaina āda, zamšāda vai nubuks; vai arī praktiski nepārplēšami, viegli, elpojoši un ādai draudzīgi mākslīgie materiāli Birko-Flor®, Birko-Flor® – Nubuk un Birko-Felt no sintētiskās šķiedras, vilnas un mikrofibras.
Otrkārt, iekšzoles veido augstākā labuma korķa – lateksa masas kombinācija ar diviem džutas slāņiem, nodrošinot elastīgu, vieglu, stabilu, mitrumu absorbējošu, pret aukstumu un karstumu izturīgu zoli – veselīgu un valkāšanai patīkamu.
Vēl viena kvalitātes īpatnība, kas atšķir Birkenstock no citiem zīmoliem, ir ieslīpais apavu virsas piegriezums papēža rajonā. Tas stingri notur pēdu optimālā pozīcijā, kad Jūs sperat soli.
Pat ikkatra sprādze izgatavota ar vislielāko rūpību: aizsargāta pret rūsēšanu, pārklājot ar ļoti izturīgu apdedzinātu emalju; sprādzes mēlīte ir ieliekta, lai tā nevarētu izslīdēt no siksniņas cauruma. Lai pati sprādze vienmēr turētos vietā, tā tiek piestiprināta četrās vietās ar skavām, kas savītas līdzīgi kliņģerīšiem.
Birkenstock pazoles no EVA (etilvinilacetāta) izceļas ar augstu izturību pret berzi un izolācijas īpašībām.

Lai apavi derētu kā uzlieti, tiem jābūt pēdai atbilstošā garumā un platumā. Tādēļ, kad laikosiet Birkenstock, pārliecinieties, ka Jūsu pēdai pietiek vietas un paliek brīvi vēl daži milimetri pirms purngala un aiz papēža – tā, lai, sperot soļus, nekas netraucētu pēdas kustības.
Un atcerieties – katrs Birkenstock apavu modelis tiek piedāvāts divos dažādos platumos: izteikti šaurām un normālām/platām pēdām. Izvēlieties Jūsu pēdai piemērotāko.

Lai kurp Jūs dotos, lai ko plānotu veikt – doties ceļojumā, pastaigāties pie jūras vai pilsētā, strādāt dārzā vai mājās, veikalā vai slimnīcā – mums ir tam piemēroti apavi: vīriešiem un sievietēm, pieaugušajiem un bērniem, ar vaļēju vai slēgtu purngalu, ar regleti (vertikālu sloksnīti, kas atrodas pirkststarpā starp īkšķi un otro kājas pirkstu), ar vienu, divām vai trijām regulējamām siksniņām, ar papēža siksniņu vai bez tās. Pludmales un bērnu apavi izceļas ar sezonai pieskaņotām dzīvespriecīgām krāsām, piepildot mūsu lielo un mazo klientu vēlmes, pat, ja tās birst kā no pārpilnības raga. Un, protams, Birkenstock pieejami arī lielo izmēru valkātājiem (43. – 47.).

Gaidām Jūs Birkenstock veikalā Rīgā, Kr. Barona ielā 39 (ieeja no Martas ielas)!

Valkājiet un izbaudiet īstus Birkenstock!

20 Comments

 1. Publicēts 2018. gada 29. maijs @ 2.57 | Permalink

  Sveiki,lūdzu, varētu pateikt kāda ir vidējā cena sieviešu sandalēm ar īsto ādu?

  Jauku dienu!

 2. Baiba
  Publicēts 2018. gada 30. maijs @ 6.22 | Permalink

  Labdien!Apavi tiešām labi, bet Martas ielas veikalā ļoti nekvalitatīva apkalpošana, iespaids,ka pircēji traucē,nevis ir vēlēšanās vairāk pārdot.

 3. Inga
  Publicēts 2019. gada 22. janvāris @ 21.26 | Permalink

  Sveicināti! Kādos vēl veikalos var iegādāties Birkenstock produkciju? Žēl, bet Martas ielā veikals no 8. janvāra slēgts. Inga

 4. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.34 | Permalink

  My spouse and i drink in, trigger I discovered exactly what I got taking a look with regard to. Might completed my several moment long lasting search! Lord Bless anyone man. Have a very good time. Cya To tell you your online site presents itself a bit peculiar inside Safari in the laptop or computer employing Cpanel.
  coque iphone 7
  [url=http://implab.ce.unipr.it/?p=1143]coque iphone 7[/url]

 5. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.34 | Permalink

  All of us use ESX5 using Home windows Storage Web server ISCSI targets devoid of any issues. I suppose “mileage may vary” applies in this article.
  coque iphone
  [url=http://indianical.com/?p=1917]coque iphone[/url]

 6. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.34 | Permalink

  Appreciate your this specific article, it had been beneficial. downloaded 40D not long ago along with found the way slow-moving almost everything ended up being. and then at the moment experienced cyberhawk show me with regards to a plan hauling myself along with googled kservice and also kontiki… Have un-installed typically the essentially useless 4oD that failed to offer myself something i needed to observe unless of course i became paying for it and then got typically the quarter for you to continually work and also absorb the memory space! boo to help 4od
  coque iphone 10946
  [url=http://accionpais.uy/?p=16217]coque iphone 10946[/url]

 7. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.34 | Permalink

  Grooveshark can suggest music to you depending on what is actually in your playlist in the event you click on the radio button in addition to never state a new category.
  coque iphone 8
  [url=http://www.shockleyart.com/?p=2326]coque iphone 8[/url]

 8. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.48 | Permalink

  Take a look at MyFiveStarMusic. net I actually locate great audio and also i am generally modernizing. It is farely new and I am just trying to get the idea up. Book it out. Many thanks I love thinking about these types of, nevertheless I similar to experiencing on the internet radio stations. All it takes is at a distance the call to search for audio. Simply fixed the item, and also leave it without your knowledge.
  coque iphone 50400

 9. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.48 | Permalink

  Map-reading while using the keyboard in addition to sensitive mouse senses cumbersome with Windows 7. But only if many people got lessen the conventional desktop computer and the record manager just isn’t by any means touching improved.
  coque iphone 7

 10. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.49 | Permalink

  Look at Vital records a web based networking device intended for music artists generates their own info get started on their behalf. Coming this May.
  coque iphone

 11. Publicēts 2019. gada 18. augusts @ 20.49 | Permalink

  Used to do however competence some technological troubles employing this web-site, since I encountered to be able to charge the web page many times ahead of I could buy it to launch effectively. I had been questioning if your host will be OKAY? Not that I in the morning complaining, however sluggish loading occasions moments may at times impact your positioning in google and can harm your good quality report in the event adverts and also advertising using Adwords. Properly We are including this specific FEED to help my very own electronic mail and can be aware of a lot more of your respective stimulating articles. Be sure that you up-date this kind of again shortly..
  coque iphone

 12. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.37 | Permalink

  Wish applying workboxes too My spouse and i submitted with regards to the all round process not too long ago and several with the variety tag words My spouse and i created for each of our preschooler. Next weeks We will be publishing the opposite printables also number strips, numbers, and soooo much more!. Jooxie is genuinely savoring all of them and just how we changed it to slip us which is being released in the article soon!
  coque iphone 7

 13. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.37 | Permalink

  Hi there Danny, I in my opinion have got solely tried up to iOS 4. three or more nevertheless feel unacquainted with virtually any modifications in our some. a few. just one firmware that would trigger any difficulties.
  coque iphone 6

 14. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.37 | Permalink

  I appreciate wonderful infographic. I appears to be a long time proceeded to go straight into this specific undertaking. Most of us out there throughout cyberland appreciate your time and efforts.
  coque iphone

 15. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.38 | Permalink

  You can find always cons when you compare an item do some simple additional item., From the above points I figure you could have compared a apple ipad using a Atom power Notebook computer Nicely I did not know some things which are certainly not with Apple’s apple ipad tablet. Nevertheless a good ipad device has its restriction, excellent very good attributes. You can hold there are very good performance. I could admit apple ipad will even a superb reach including new iphone 4.
  coque iphone 7

 16. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.50 | Permalink

  My partner and i get pleasure from, lead to I recently found precisely what I used to be having a look regarding. You’ve completed my very own 4 morning long look! The almighty Bless an individual guy. Possess a day. Cya To determine your online website appears slightly weird in Firefox on my personal computer using Cpanel.
  coque iphone 53526

 17. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.50 | Permalink

  that, among other things, informs Canadians whether or not all their isp (ISP) utilizes Heavy Supply Evaluation technology or perhaps DOTS PER INCH. ISPs utilize DPI to look at precisely what applications consumers are serves to choose ones Deeply supply assessment (DPI) signifies a new period from the historical past connected with societal management and also, all over again, we need to question often the politics involving command inserted in the technological innovation. The actual control set throughout DPI deviates from your structures connected with overpasses; DOTS PER INCH operates by means of application thereby the method of handle is somewhat more substance in comparison with tangible. Command would not prevent, but prepares food by “increasing typically the possibility of the wanted results rather then it is total determination” (Samarajiva, 1996, p. 129). The world wide web seems start even so the opaque application involving serious supply check up today quietly handles Internet site visitors by lightly guiding each of our communications in rapid along with slow-moving lanes. [1] On this limited article No later than this determine what exactly is major in relation to DPI’s capacity to handle devices. I truly do consequently by first identifying the size of this handle, second of all sketching their operation, and lastly simply by estimating on the difficulties the idea postures for you to democratic culture.
  coque iphone x

 18. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.50 | Permalink

  If anyone is actually attracted, this content “Mitt Romney’ s Unusually Reckless Penny-Pinching Compulsion” through Alex MacGillis at The Brand-new Republic web site illustrates precisely why Romney is absolutely proper not to launch any more taxation assessments, not really for a intervalle considerably more. Only make sure to read this crap to check out what steps available in the weeds a fervent reportorial scam artist like MacGillis goes any time given nothing worth addressing or even curiosity. This can be a must-see regarding unnecessary mudslinging in relation to maussade specifications inside duty codes that will absolutely tell Mister. MacGillis this Romney is A BAD GUY. n nThe tax returns of the productive investor, your company be met with not strange, usually are complex affairs. To evaluate these individuals effectively calls for the ability of documentalist and a tax law firm. Solely and then, following carrying out people mind-numbing responsibilities, may possibly anyone able to to tell apart involving what exactly is correct and also incorrect, reliable and illegitimate. Mister MacGillis nevertheless wishes every person for you to miss directly to typically the requested by prosecution stage zero reach in which on the penalty period. Romney’s rich. He’s appointed taxes breaks. Accountable? Certainly your dog is bad. Along with MacGillis’ obtained barrows rich in perfectly perplexing along with hopelessly specific facts to pass through often the obstruction course of his or her convoluted, thought-deadening, ahem, writing fashion. in nThe last few weeks have shown further than arrive at connected with cavil the fact that legal organization in any other case often known as typically the Obama intended for Chief executive Plan provides used LYING FOR A PURPOSIVE TECHNIQUE. Ala Coleman their very own sentenza will be “Just say that! very well Consequently, the particular Democrats likes nothing at all superior to to inveigle their own growing media allies straight into investing your next 3 months undertaking practically nothing yet talking about Romney’s fees brand by means of collection (and everyone knows that this mass media have to have valuable very little interceiding inveigling). Also to in the event all of us the people would certainly genuinely quite not, just in case there was like gouging out all of our vision in comparison with burrowing such as termites into 4,000 webpages associated with taxation assessments, perceived along with neutral experts such as the taxes wizards Hair Blitzer, Erin Burnett, Brian Gregory, the actual aforesaid Mr.. MacGillis, as well as George Stephanopoulos is usually in to clarify to help us just how sketchy along with the goodness! quite possibly how outlawed typically the discount said on the internet 53 associated with additional schedule M (as amended 1983) most likely is; in addition stated credit rating is abuse regarding Phase 200-1g (section 512, subsection LII, paragraph 69) with the Utah tax computer, and also helping, basically, the actual bringing of an offender actions against the Governor as he or she evaded coverage earnings gained through light slavery throughout violation in the Providing Moonshine in order to Mormons Behave connected with 1934, and also we have to merely set aside the particular a few months involving August as well as September to really are able to the base of their. d nCats will follow puppies and snowfall dark-colored previous to we must look at a finish on the stage show.
  coque iphone 8

 19. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.51 | Permalink

  I really loved reading through your own personal article. You make a number of good factors I got just simply hunting for this info for a while. Following five time of ongoing Googleing, finally I obtained that inside your site. I actually wonder elaborate the actual Google’s matter it does not ranking this kind of beneficial sites nearer to the very best. Usually the top internet sites are load with junk.
  coque iphone

 20. Publicēts 2019. gada 21. augusts @ 20.51 | Permalink

  spotify is the foremost i have actually used in addition to i’ve used many. concern is difficult designed for the particular Oughout. Nasiums. for those who have just about any buddies existing outside the Ough. T., you can keep them make an accounts and allow the facts. might be a hustle and bustle, but well worth it.
  coque iphone

Komentēt

Jūsu dati nekad netiks publiskoti. Nepieciešamie lauki *

*
*